האם בית חולים הוא מקום מפחיד?!

לקבלת יעוץ

בית חולים הוא מקום מפחיד!! ציינה בפני אחת הלקוחות שנדרשה לניתוח מסובך, מדוע זה כך?

ישנם מיליוני אנשים שבית החולים הוא מקום שמפחיד עבורם, חלק מהאנשים מודאגים טרום ניתוח, או טיפול רפואי אחר, חלק דואגים לבן משפחה שאמור לעבור טיפול.

הסיבה העיקרית לחרדה מבית חולים היא “לאבד שליטה” הפחדים הפנימים שלנו שהצוות הרפואי או הרופא הם שולטים במצבנו. ישנו גם הפחד מהבלתי נודע, אני נכנס לניתוח, מה יהיו התוצאות לאחר מכן איך אתפקד, האם אצא מהניתוח בריא ושלם?!

וכמובן הפרסומים בדבר אלפי אנשים אשר מתים כתוצאה מטעויות רפואיות קטלניות או מאבחון לקוי ואיחור באבחון, אלו דברים שניתן למנוע וזה תלוי בעיקר בנו. אז מה עושים?


טרום אשפוז:
1.לפני אשפוז חקור את המחלה שלך והכר אותה. אל תסמכו רק מה רופא המשפחה שלך מספר לך, ברשתות רפואיות באינטרנט תוכל למצוא שפע של מאמרים ופורומים בארץ ובעולם רלוונטיים למחלה שלך. התייעץ עם רופאים נוספים – אתה זכאי במסגרת קופ”ח.

2.וודאו שבחרתם את בית החולים הנכון, שהרופא מקצועי ובעל ידע רב במחלה שלכם, שהציוד בבית החולים מתקדם, והצוות מקצועי ונגיש.

3.רכזו בתיק אישי את כל המסמכים הרפואיים, ארגן אותם בסדר כרונולוגי, ולפי נושאים :בדיקות דם, בדיקות הדמיה, סיכום רפואי, אשפוזים קודמים, אלרגיות ופרטים אישיים של קרובי המשפחה.


באשפוז :

1.מומלץ להביא קרוב משפחה שיסייע לך , יהיה נוכח בביקור רופאים, ובמידת הצורך יחתום עבורך על המסמכים ויש להצטייד באישור מתאים. ממליצה לצלם את כל המסמכים הרפואיים החתומים על ידך ( ניתן להיעזר במכשיר נייד)

2. אל תחשוש לשאול את הצוות הרפואי לכל שאלה שיש לך, זה יעזור לך להבין טוב יותר לגבי מצבך הבריאותי, אל תיתן לרופא לחמוק משאלות, ואם הצוות מדבר במונחים רפואיים לא מובנים, בקשר שיפרשו לך את המונחים.

3. לפני ביקור רופאים מומלץ לרשום את השאלות שברצונך לשאול את הצוות הרפואי, אתה יכול למסור את רשימת השאלות לרופא המטפל שלך כך שיוכל להשיב לך בזמנו הפנוי תשובות מקצועיות.


דוגמה לשאלות לצוות הרפואי:

  • כמה זמן זה ייקח הטיפול / ניתוח ?
  • האם זה יכאב ?
  • מי המרדים שלי ( שם, שנות ניסיון ..)
  • לכמה טיפולים אדרש .
  • מתי אני יכול לחזור לעבודה ולתפקוד רגיל ?
  • האם תהיה לי מגבלה לאחר הטיפול או הניתוח? כגון לרכב על אופניים , לעלות במדרגות, להיחשף לשמש ועוד….
  • האם זה הטיפול הטוב ביותר עבורי ?
  • והיה אם הניתוח / הטיפול לא יצליח , מה האלטרנטיבה ?
  • כמה זמן ההחלמה

4. רשום מה הרופא אומר לך, זה יעזור לך לזכור מידע חשוב בהמשך, אתה יכול להביא מכשיר הקלטה, רק חשוב תיקח אישור ותיידע את הצוות הרפואי.

5. רופא מתמחה או סטודנט מטפלים בכם, אל תהססו לשאול להכשרתו.

6. בדיקות – וודאו שכל הבדיקות הניתנות לכם נחוצות, ואת תוצאותיהן תבקשו עם הסבר מהצוות המטפל.

7. מידה ונותרו חששות נוספים, דרוש ייעוץ נוסף מרופא מומחה- יש אפשרות להתייעץ עם רופא נוסף מחוץ משגרתית החולים, בתיאום ואישור מנהל המחלקה בבית חולים.


בניתוח:

1. אנא עקוב אחר כל ההוראות טרום ניתוח הניתנות לך במסגרת בית חולים. אם אתה מעשן, או בתהליך גמילה יש לעדכן את הצוות הרפואי שלך. הרדמה כללית משפיעה על התפקוד התקין של הריאות

2. לוקח תרופות קבועות? – שאל את הצוות שלך האם להמשיך לקחת לפני או אחרי הניתוח. וודא שהצוות הרפואי שלך מודע לתרופות שהנך נוטל ולרגישות מתרופות אחרות. כ”כ וודא מול האחות שהיא מודעת לרגישויות שלך לגבי התרופה הניתנת לך

3. חולה סכרת – שאל את הרופא שלך, האם הוא ממליץ על דיאטה מסוימת בכדי לאזן את רמת הגלוקוז.

4. וודא שהמסמכים הניתנים לך לחתימה, ברורים וניתנים לקריאה, אתה זכאי למתרגם במסגרת בי”ח.

5. טרום ניתוח, ודא מול הצוות הרפואי, שהאיבר הנדרש לטיפול מסומן. (אם נדרש לטפל ביד ימין או שמאל, וודא שהיד הנכונה מסומנת בטוש).

6. יש להשאיר חפצי ערך ותכשיטים בבית. לבעלי פירסינג בגוף, מתכת על הגוף שלך יכולה להיות פוטנציאל כוויות וזיהום.


בשחרור:

עם שחרורך מבית החולים, וודא שיש לך כל מה שאתה צריך להתאוששות שלך, תמיכה מהמשפחה, ארוחה זמינה , תרופות , וקשר עם רופא המשפחה.

1. מומלץ שבן משפחה יהיה נוכח בזמן השחרור מבית החולים.

2. מכתב שחרור – עבור יחד עם הצוות הרפואי על מכתב השחרור.

3. המשך טיפול בבית – ברר איזה סוג של המשך טיפול יהיה צורך. במידה ויש החמרה מה לעשות

4. תרופות – שאל את הצוות הרפואי לגבי המשך לקיחת תרופות, ודרוש מרשם מעודכן, כולל מרשם למשככי כאבים.

5.ציוד רפואי – במידה ותידרש להמשך החלמתך לציוד תומך, בקש הדרכה מהצוות, כיצד להשתמש בו, היכן ניתן להשיג את המכשיר ולמי ליצור קשר במידה ותזדקק לעזרה.

6. מסמכים – במידה והנך צריך למקום עבודה או חברת הביטוח מסמך רפואי נוסף, בקש מהאח/ותת הראשי/ת.

7.משלוח מכתבים – וודא מול המזכירות שהכתובת שלך מעודכנת בבית החולים, למשלוח מכתבים.

8. בדוק שארזת את כל חפצייך כולל חפצים יקרי ערך, השאר את פינת האשפוז נקיה.

9.בבית – תאם פגישה עם רופא המשפחה להמשך ההחלמה.


פנה למומחה

מאמרים נוספים

דברים שיכולים לעניין אותך

הבסיס לתביעת רשלנות

לא כל תלונה של מטופל על רופא או אופי הטיפול בו ותוצאותיו יכולה להיחשב כ”רשלנות רפואית”. לפי ויקיפדיה …. עוולת הרשלנות היא אחת מעילות התביעה במסגרת דיני

קרא עוד »
Open chat
1
ליעוץ ראשוני
זקוק לחוות דעת מהרופא הטוב ביותר?
דילוג לתוכן